Григор Димитров подчини втори пореден бомбардировач в Индиън Уелс!

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров подчини втори пореден сервис-бот и се класира за втора поредна година на четвъртфиналите на “Мастърс” турнира в Индиън Уелс - 6:3, 7:6(6) срещу 211-сантиметровия американец Джон Иснър.

Топ ракетата ни играе най-добрия си тенис през 2022-ра именно в калифорнийската пустиня, като преди това сломи Джордан Томпстън, а в миналия кръг се справи с Александър Бублик, който има същия профил на бомбардировач от сервис, както и Иснър (макар и още не толкова успешен).

Гришо проби много рано в първия сет и запази високо ниво не само на началния си удар, но и на ретурите си, което му позволи да се поздрави с престижния успех. Във втория сет той трябваше да защитава точка за пробив, но и да опита да приключи сблъсъка преди тайбрека, което не се получи. Самият “дълъг гейм” беше пълен с нерви, но ръката на американеца трепна два поредни пъти в последните точки и това осигури победата на топ ракетата ни.

В следващия кръг Григор ще се изправи срещу Андрей Рубльов или Хуберт Хуркач.

Първи сет

Григор започна с двойна грешка в стремеж за много силен кик-сервис, след което със серия от форхенди по обратния диагонал дочака грешка на съперника за 15-15. Великолепен удар с предната страна на ракетата на българина го изведе до 30-15, а ас номер 1 по правата направи съотношението 40-15. Невърнат сервис свърши работата набързо за Димитров за 1:0.

С три аса Иснър спечели убедително подаването си и изравни за нула време за 1:1. Григор залагаше отрано на сервиси в тялото, а съперникът се справяше с ретурите и дори влезе в ситуация 15-30. Гришо обаче успя да се реабилитира в следващите си три начални удара, а за спечелване на гейма дори успя да задмине с форхенд излезлия на мрежата си съперник - 2:1.

С изключение на един ас, Димитров имаше възможността да играе на втори сервис на съперника и осъществи три великолепни минаващи форхенда (вторият от които открояващ се), които му осигуриха първия пробив в мача - 3:1. И двамата направиха по две грешки от форхенд за 30-30, като тези на българина изглеждаха по-злополучни, но независимо от тях той успя да си вземе гейма и да поведе значително с 4:1.

Иснър отговори с гейм на нула, като топ ракетата ни влезе в разигравания във всичките точки (освен при един ас), но с неточности не можа да се възползва да постави под по-голямо напрежение на съперника си.

Григор отново се озова в позиция 15-30, след като първият сервис в дясната половина не влезе, а Иснър беше навътре в корта за рисков бекхенд-ретур по обратния диагонал. По-продължително разиграване приключи с успех на българина, след като бе провокиран да се движи по ширината на корта - 30-30. Отново отдясно обаче американецът се справи с ретура (този път от форхенд) и се добра до точка за пробив. Григор го съсипа с форхенди по двата ъгъла и в крайна сметка намери пътя към мрежата и приключи с високо воле за дюс, след което с невърнат сервис и ас (по диагонала в полето за предимство) направи резултата 5:2.

Иснър спечели подаването си на нула за 5:3, но след това Григор го обезсърчи с отличните си начални удари за 30-0. Българинът направи двойна грешка след това в опит за много въртелив кик по правата от дясната страна на корта, но това не се оказа фатално. Хубаво излизане на мрежата с апроуч - форхенд по обратния диагонал - и непредизвикана грешка от съперника заслужено затвориха сета в българска полза. 6:3 след 34 минути игра.

Втори сет

Григор стигна до 15-30 с хубава поредица от форхенди по обратния диагонал, но Иснър се избави от неприятности с три поредни аса по правите за 0:1. Димитров също започна ас ас, а после заплаши да излезе към мрежата отново с форхенд по обратния диагонал и бекхенд-слайсът на съперника намери мрежата. Дълбок ретур и бекхенд-уинър по правата на Иснър обаче изненадаха българина и направиха резултата 30-15, а после се получи същото упражнение за 40-30. Той опита да го направи трети път, но се провали и резултатът стана 1:1.

Убедителен сервис-гейм на нула без почти Григор да докосне топката изведе Иснър до 1:2. Димитров "приземи" съперника си доста бързо с идентично категоричен сервис-гейм (макар да направи двойна при 40-0), където не срещна никаква съпротива - 2:2.

Доминацията на сервиращия продължи и с изключение на един проблясък на ретур от Димитров, сервис-геймът беше комфортно в полза на Иснър за 2:3. Гришо наниза пети си ас, след което добави още един рутинно изглеждащ форхенд-уинър по правата за 30-0. Фамозен бекхенд-уинър по правата с милиметри излезе в аут и Григор трябваше да се изправи пред ситуация 40-30, но все пак с минаващ форхенд-уинър закова излезлия напред съперник - 3:3.

Изумителен минаващ форхенд по диагонала и страхотен бекхенд-ретур на Гришо дадоха заявка да влязат в най-бляскавите изпълнения на турнира до момента, но Иснър ги неутрализира в типичен стил с мощни сервиси за 3:4. Перфектен сервис-гейм на нула в полза на Димитров (плюс ас) направи резултата отново 4:4.

Два аса и два невърнати сервиса изведоха Иснър до резултат 4:5. Ас по диагонала в полето за предимство за 30-0 беше последван от още един такъв в късия диагонал отдясно със слайс, а впоследствие набързо геймът отиде в полза на Гришо с невърнат начален удар за 5:5.

Григор направи сериозни пробиви в ретура си и спечели двете разигравания в гейма, но в другите случаи Иснър не позволи каквато и да е игра с мощните сервиси и си осигури тайбрек - 5:6. Иснър успя да върне един дълбок ретур и да атакува по обратния диагонал, а след което и да осигури по-голяма интрига при 30-30, макар и с грешка на Гришо. Феноменален форхенд на Димитров под голямо напрежение му донесе лек аванс при 40-30 и той в крайна сметка вкара сета в тайбрек с кик сервис - 6:6.

Страхотен ретур на Григор беше посрещнат с форхенд в аут на Иснър и мини-пробив в полза на българина. Американецът обаче тръгна напред при втори сервис на съперника и дочака неточност за връщане на мини-брейка при 2-1. Непредизвикана грешка от форхенд на 211-сантиметровия тенисист даде още едно леко предимство в полза на Димитров при 3-2.

Иснър обаче пак излезе напред след ретур и българинът не можа да прати минаващия си бекхенд в очертанията на корта (3-3), губейки аванса си. Още един неуспешен минаващ удар със задната страна на ракетата на Гришо му попречи да намери ново предимство, но на свой сервис той успя да реаизлира фантастичен минаващ бекхенд и да стигне до мачбол. Американецът сбърка форхенд по обратния диагонал и осигури нов мачбол на топ ракетата ни, от който той се възползва и приключи срещата в своя полза - 6:3, 7:6(6) за 95 минути!